close

Giriş

Henüz bir hesabınız yok mu? Kayıt ol
Top Panel
Kalite & Hijyen

 

 

KALİTE VE HİJYEN 

 

Hijyen Kalite Yönetim Departmanımız, kalite yönetim sistemlerimizle ilgili eğitim, denetim / iyileştirme faaliyetlerinden sorumlu bulunmaktadır. Gıda mühendisimiz tüm birimlerde hijyen seviyesi ölçümleri yapmakta ve iş başı eğitimleri vermektedir.

 

Güvenli gıda için güvenli hammadde temini şarttır! İlkesini benimseyerek, Türkiye’de alanında kaliteli üretim yapan tanınmış firmalarla çalışmaktayız. Ayrıca hammadde güvenilirliğini; ürün analizleri, sertifikalar ve belgelerle denetlemekteyiz. 

Tüm birimlerimizde kullanılan ekipmanlar, çalışma yüzeyleri ve çiğ tüketilen sebzeler dezenfekte edilmekle beraber temizlik ve dezenfeksiyonun etkinliği ise, sürekli yapılan analizlerle ölçülmektedir.

 

 

 

 

Hijyen ve Kalite Yönetim Sistemimiz

Mehmet Ali Usta, “KALİTE “ gönüllüsü ve sektöründe öncü bir firma olmanın sorumluluğu ile tüm birimlerinde, satın almadan servis sonuna kadar tüm süreçlerde KALİTE sağlama amacıyla çalışmaktadır.

Misyonumuz; Eğitim, gıda güvenliği ve kalite çalışmalarında sektör çıtasını sürekli yukarı çeken firma olmaktır.. Bu misyondan hareketle, ulusal ve uluslar arası standartları uygulayarak gıda güvenliği ve kalite konularında sektör liderliğini sürdürmeye devam etmekteyiz.

 

 Denetliyoruz

Tüm mutfaklarımızda uygulanmakta olan yönetim sistemlerinin etkinliği Hijyen&Kalite Yönetim Departmanında görevli gıda mühendisimizce periyodik olarak denetlenmektedir.

Hijyen&Kalite Yönetim Talimatlarımıza uygunluğun kontrol edildiği bu denetimlerde temel felsefe “ sürekli iyileştirme ”olup bir eğitim süreci olarak gerçekleştirilmektedir.

Denetimler sırasında dezenfeksiyon işlemlerinin etkinliğinin izlenebilirliği için personelin ellerinden ve kullanılan ekipmanlardan numune alınmaktadır. Denetim sonuçları operasyon yöneticileri ile paylaşılarak iyileştirme yöntemleri belirlenmekte ve sonuçlar birlikte takip edilmektedir.

Değerlendirmeler üst düzey toplantılarla aylık ve altı aylık periyotlarda gerçekleştirilerek, sonuçlara göre ödül ve uyarı yöntemleri ile sistemimizin dinamik işleyişi sağlanmaktadır.

 

Tedarikçi Değerlendirmesi

Mehmet Ali Usta “Güvenli ve Kaliteli Yemek” üretiminin “Güvenli ve Kaliteli” hammadde teminiyle mümkün olacağı felsefesiyle hammadde alımında Türkiye'nin en kaliteli ve en güvenilir firmaları ile çalışmaktadır.

Tedarikçi Değerlendirme Sistemimiz Kapsamında;

1 ) Satın alma kararında; Yasal şartları ve Mehmet Ali Usta özel şartlarını uygulayan firmalarla çalışıyoruz.

2 ) Tedarikçilerimizi periyodik olarak gıda mühendislerimiz ile denetliyoruz.

3 ) Tedarikçilerimizin gelişimine destek olacak şekilde etkili iletişim kuruyoruz.

 

İzlenebilirlik Çalışmalarımız

Tüm üretim süreçleri mal kabulden servis aşamasına kadar belirlenmiş parametrelere göre kontrol edilip kayıt altına alınıyor. Neleri kayıtlarla izliyoruz?

* Mal kabul kontrolleri
* Depoların kontrolleri
* Dolaplarımızın sıcaklık ölçümleri
* Temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri ile ilgili bilgiler
* Hijyen kalite kontrolleri
* Personelimizin eğitimleri bireysel kayıtlarla izleniyor

 

 

 

 Diğer Gıda Güvenliği Tedbirlerimiz

Örnek Uygulamalar

·         Personel kaynaklı bulaşmaları önlemek için yasaların öngördüğü periyotta personel sağlık taramaları yaptırılıyor.

·         Belirlenen üretim aşamalarında eldiven, maske ve tüm aşamalarda da bone, kolluk kullanılıyor.Kirli işlerden sonra, iş başlangıçları gibi standart kuralların dışında "her yarım saatte bir eller yıkanıyor".

·         Tüm süreçlerimiz proje yöneticilerimiz tarafından sabah-akşam kontrol ediliyor.

·         Deterjanlar için özel tanımlama ve ayrımlarla kimyasal riskler önleniyor.

·         Kızartma işlemlerinde kullanılan sıvı yağların kullanım periyodu analizlerle desteklenmiş sıklıkta değişimi sağlanıyor.

·         Tüm taze sebze ve meyveler ön yıkama işlemine tabii tutuluyor, son yıkama suyu kirliliği kontrol ediliyor.

·         Mal kabulünde sıcaklık ve etiket kontrolleri yapılıyor. 

 

 

 

Temizlik Ve Dezenfeksiyon Çalışmalarımız

Tüm birimlerde kullanılan ekipmanlar, çalışma yüzeyleri, personel elleri ve çiğ tüketilen sebzeler dezenfekte edilmektedir. Temizlik ve dezenfeksiyonun etkinliği düzenli olarak analizlerle ölçülmektedir.

 

Haşere ve Kemirgen Kontrolüne Yönelik Çalışmalarımız

Yemek üretimi ve servis yaptığımız tüm birimlerde alanında uzman, Sağlık Bakanlığı onaylı tedarikçi firmalarımızca zararlılarla mücadele çalışmaları yapılmaktadır. 

 

Hijyen & Kalite Yönetim Denetimleri

Tüm mutfaklarımızda uygulanmakta olan yönetim sistemlerinin etkinliği hijyen ve kalite yönetim departmanında görevli gıda mühendisi tarafından periyodik olarak denetlenmektedir. Denetimler tüm mal kabul, depolama, üretim, sevkiyat, yemek kabul ve servis süreçlerini kapsayacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bu denetimler de Gıda Güvenliği ve Kaliteye ilişkin uygulamalarımız izlenmektedir. Sürekli gelişim esasıyla yapılan denetimler de işbaşı eğitimleri ile desteklenmektedir Denetimler sırasında personelin ellerinden ve kullanılan ekipmanlardan kitler kullanılarak numune alınıp, denetimlerimiz aylık ve 6 aylık dönemlerde toplantılarla yapılmaktadır.